Our Staff

Our Staff

Name

Role

Sarah Rudd

Executive Head Teacher/Accounting Officer

Ruth Perry

 Head of School/ Inclusion and Healthy Schools Lead

Elizabeth Pattenden

Deputy Headteacher, EYFS Lead

Steve Saunders

Assistant Head/ P.E./ Personal Development

Jill Hargreaves (MAT Leave)

Assistant Head/Behaviour /Literacy Lead

Sophie Tait

Assistant Head/ Assessment KS1/Initial Teacher Training Lead

Tom Rudd

Safeguarding Officer

Vanessa Andrews

LAC Officer 

Ellen Richardson

Nursery Teacher NWR

Kerry Watts

Nursery Lead NWR

Debbie Lee

Nursery NDL TA

Eliza Boylan

Nursery NEB TA

Jeannie Brinson

Nursery NJB TA

Shirley Leibrick

Nursery NSL TA

Patsy Lloyd

Nursery, Breakfast and After School Club Lead, SLO

Amanda Haq

Reception RAH

Katherine Elliot

Reception RKE Phase Lead

Rebecca Gough

Reception RRG

Becky Cooper

Reception TA4

Becky Culf

Reception TA

Caroline Lovell    

Reception TA

John Edwards

Year 1 1JE 

Kate Finlan

Year 1 1KF 

Vicki Murphy

Year 1 1MM  EYFS SENDCO

Sue Maguire

Year 1 1MM

Joan Henry

Year 1 TA4

Annmarie Gill

Year 1 TA

Patsy Healey

Year 1 TA

Shannen Garrett

Year 1 Apprentice

Helen Barrow

EYFS / KS1 Phonics Teacher

Sabrena Nicholson

Year 1 TA

Sharon Burke

Year R/1 Little Acorn Room TA

Marie Cooper

Year R/1 Little Acorn Room TA

Kirstie Pryde

Year R/1 Little Acorn Room TA

Rachel Bond

Year 2 2RB Phase Lead

Rachel Ockerby

Year 2 2RO

Sophie Tait

Year 2 2TS

Tanya Smart

Year 2 2TS

Emma McHugh

Year 2 TA

Michelle Morris

Year 2 TA

Sadda Ahmed

Year 2 TA

Joanne Hawthorn

Year 2 TA, SLO

Faye Harris

Year 2/3 Acorn Room TA

Mary Knight

Year 2/3 Acorn Room TA

Sabrena Nicholson

Year 2/3 Acorn Room TA

Amanda Collighan

Year 3 3AC Phase Lead

Louise Zwanepoel

Year 3 3ZL

Jaclyn Harvey

Year 3 3JH

Jan Chapman

Year 3 TA / Star Room

Kim Hart

Year 3 TA

Barbara Bunting

Year 3 TA

Jane Thompson

Year 3 TA / Star Room

Debbie Ankers

Year 3 TA

Adam Pattenden

Year 4 4AP Phase Lead

Michael Pearson

Year 4 4MP

Lucy Evans

Year 4 4SS

Steve Saunders

Year 4 4SS

Debbie Ankers

Year 4 TA

Celia Carson

Year 4 TA

Claire Walker

Year 4 TA

Carla France

Year 4 TA 1:1

Julie Herbertson

Year 4/5/6 Acorn Room TA

Wendy Meli

Year 4/5/6 Acorn Room TA

Helena Jeacott

Year 5 5HJ Phase Lead

Nicole Bennett

Year 5 5NB

Stephen Whitfield

Year 5 5SW

Bridie Higson

Year 5 TA

Suzanna Bylykbashi

Year 5 TA

Masoumeh Moeiri-Farsi

Year 5 TA

Helen Ackerley

Year 6 6AC

Catherine Campbell

Year 6 6AC

Charlotte Little

Year 6 6CL Phase Lead

Theresa Woodward

Year 6 6TW

Debbie Richards

Year 6 TA

Kath Kirkham

Year 6 TA Pixl Lead

Debs Wheeler

Year 6 TA4 Cover/PPA Timetable Lead

Mary Monaghan

Year 6 TA

Claire Holgate

Year 6 TA

Sarah Telfer

Year 6 TA4

Mandy Slack

Year 6 TA

Stanley Penrose

Year 6 TA

Elaine Smith

Year 6 TA

Kirstie McKenzie

SENDCO KS1

Clare Mullally

SENDCO KS2

John Fineberg

School Nurse Rec-Y6

Sophie Cotterill

Speech and Language Therapist Nursery-Y6

Amanda Jackson

Non-statutory Social Worker Nursery-Y6

James Downhill

MCFC Sports Coach Rec – Y6

Dianne Harris

Business Manager & Chief Financial Officer

Jackie Sefton

School Administrator – Admissions/SEN/EHAs

Kath Fisher

School Administrator – Purchasing/Comms/Events

Lisa Redford

School Administrator – Attendance Lead /Deputy DSL/Pupil Premium

Jordan Beacham

Attendance Officer/PE

Jon Fisher

Attendance Officer

Evelyn Uche

Family Support Officer – EHA Lead

Robert Brownhill

Site Manager

Simon Cooper

Assistant Caretaker

© Newall Green Primary School